Austriackie desery
- Emilia
- 1 sie 2017
- 2 minut(y) czytania
Salzburskie Nockerln Salzburskie Nockerln to kolejna, obok pralinek Mozartkugel, słynna salzburska potrawa na słodko. Niebiańsko pyszną piankę przygotowuje się z żółtek utartych z cukrem, ubitego na sztywną pianę białka, mąki pszennej lub ziemniaczanej i piecze w piecu na złoty kolor. Wystarczy posypać odrobiną cukru pudru i przysmak jest gotowy!

Tort Sachera Został stworzony w roku 1832 przez szesnastoletniego wówczas ucznia kucharskiego Franza Sachera na dworze księcia Metternicha. Dziś jest najsłynniejszym czekoladowym tortem na świecie. Przepis na oryginalny tort Sachera jest strzeżoną tajemnicą, znaną jedynie cukiernikom hotelu Sacher w Wiedniu. A jednak nie ma chyba w Austrii cukierni, w której nie byłoby tortu Sachera. Nawet, jeśli nie zawsze mamy do czynienia z oryginałem, to wszystkie „torty á la Sacher” mają jedną wspólną cechę: smakują cudownie czekoladowo. Po upieczeniu tort przekładany jest konfiturą z moreli i smarowany ze wszystkich stron. Cały wypiek pokrywa się słodką czekoladową polewą. Do pełni szczęścia trzeba go jeszcze udekorować porcją bitej śmietany.

Deser Kaiserschmarrn Na temat powstania tego deseru krąży kilka legend. Jedno jest pewne: ten słodki puchaty deser niesamowicie smakował już cesarzowi Franciszkowi Józefowi I. Nikogo więc nie dziwi, że Kaiserschmarren stał się najsłynniejszym austriackim deserem. Na Kaiserschmarren przygotowuje się ciasto z mąki, mleka, jajek i cukru, potem smaży na patelni z obu stron na złoty kolor. Następnie dzieli się go delikatnie na niewielkie kęsy. Do Schmarrena dodaje się rodzynki i posypuje cukrem pudrem. Tradycyjnie w większości restauracji do tego deseru serwowany jest tzw. Zwetschkenröster, czyli kompot ze śliwek.

Apfelstrudel Znany jest w całej Austrii, ale również daleko poza jej granicami. Sztuka przyrządzania prawdziwego strudla polega na właściwym rozwałkowaniu ciasta. Tradycja głosi, że ciasto na strudla musi być tak cienkie, żeby można było przez nie przeczytać leżącą pod spodem gazetę. Potem na ciasto nakłada się nadzienie i starannie zwija. Najbardziej typowym nadzieniem do Apfelstrudla są krojone w kostkę jabłka, cynamon, rodzynki i uprażona tarta bułka. Strudla serwuje się zaraz po wyjęciu z pieca, posypanego cienką warstwą cukru pudru. Często wraz z porcją strudla na talerzu pojawia się kulka lodów waniliowych i porcja bitej śmietany, czasami deser polewany jest gorącym sosem lub mleczkiem waniliowym.

Comentarios