top of page

Luksemburg

  • Emilia
  • 1 sie 2017
  • 2 minut(y) czytania

Wielkie Księstwo Luksemburga to mikroskopijne państwo, jedynie pięciokrotnie większe od Warszawy, które stawia przede wszystkim na rozwój sektora finansowego i stanowi jedno z największych centrów finansowych. PKB Luksemburga jest drugim najwyższym na świecie (po Liechtensteinie). Nic dziwnego, że codziennie przyjeżdża tu do pracy ponad 150 tys. Francuzów, Belgów i Niemców. Turyści odwiedzający księstwo najczęściej zaczynają zwiedzanie od wypełnionej zabytkami i muzeami stolicy.

Położona na styku rzek Alzette i Petrusse ma wiele uroku - romantyczne uliczki, wspaniałe mosty i akwedukty, ukwiecone place. Na dodatek, miasto otoczone jest malowniczymi dolinami, wąwozami i zielonymi lasami, co uprzyjemnia zwiedzanie. Punktem obowiązkowym jest Stare Miasto, które wraz z akweduktami doliny Alzette, zostało wpisane na listę UNESCO. Do najbardziej imponujących obiektów należy z pewnością późnogotycka katedra Notre Dame, której budowa rozpoczęła się w 1613 roku. Zachwyca zarówno rozmiarami, jak i bogatymi zdobieniami w stylu renesansowym.

Na liście największych atrakcji miasta znajduje się także Pałac Wielkich Książąt. Powstał w drugiej połowie XVI wieku, a pod względem architektonicznym jest przykładem renesansu flamandzkiego. Podczas II wojny światowej Niemcy organizowali w nim koncerty, przekształcając obiekt w... karczmę. Wiele dzieł sztuki zostało wówczas skradzionych, a sam budynek zdewastowany. W Luksemburgu nie można także ominąć kościoła św. Michała, którego historia sięga 987 r. oraz pozostałości po Twierdzy Luksemburg. Zobaczymy tu forty, kazamaty, bramy, wieże i koszary.

Za najpiękniejszy plac uznaje się Place d'Armes, a za najciekawsze muzeum Narodowe Muzeum Sztuki i Historii. Ogromne wrażenie na odwiedzających robi most Adolphe, z którego rozpościera się wspaniała panorama na okolicę. Warto także odwiedzić Muzeum Bankowości do którego wejdziemy za darmo. To istotna informacja, bo na pobyt w Luksemburgu wydamy sporo. Ceny zarówno w hotelach, jak i restauracjach są wysokie. Rezerwując teraz nocleg w terminie marcowym (poza sezonem) zapłacimy minimum 275 zł za noc za pokój 2-osobowy.

Poza stolicą czeka nas także wiele atrakcji. Malownicze winnice, dolina rzeki Mozeli i Ardeny zachwycą miłośników przyrody. Warto odwiedzić winiarnie Bech-Kleinmacher czy Ehnen. Fani zamczysk i pałaców nie będą się w księstwie nudzić. Czeka tu na nich Dolina Siedmiu Zamków. Poza tym warto zobaczyć warownię w Bourcheid, której historia sięga ok. 1000 roku. Dziś zamek jest udostępniony zwiedzającym (wstęp 5 euro). Najbardziej malowniczo położona jest jednak twierdza w Vianden, która góruje nad miastem o tej samej nazwie i doliną rzeki Our. Powstała w XI wieku na miejscu rzymskiej wieży obserwacyjnej z V wieku n.e. Zamek można zwiedzać codziennie, a bilet wstępu kosztuje 6 euro.


Comments


Zobacz jeszcze:
    IMG_9572
    IMG_9351
    IMG_2099
    IMG_2350
    IMG_3756
    IMG_3871
    IMG_2372
    IMG_2099
    IMG_3817
    IMG_3801
    IMG_3600
    IMG_3812
    IMG_9412
    IMG_3693
    IMG_3597
    IMG_9575
    IMG_3732
    IMG_3512
    IMG_3586
    O mnie

    Mam na imię Emilia i mam siedmnaście  lat. Interesuję się muzyką, filmem, lifestylem ale także sportem, fotografią oraz blogowaniem. Jedną z moich większych pasji są również podróże, które opisuje na blogu. Jestem bardzo pozytywną osobą. Chcę dzielić się swoimi przeżyciami przy okazji zachęcając innych do optymistycznego myślenia. Mam w głowie sto pomysłów na minutę.

     

    Czytaj więcej

     

    Dołącz do newslettera

    © 2017

    bottom of page